Przewiń w górę

Ochrona przeciwgrzybiczna Naturalne zapobieganie, skuteczne zwalczanie

Grzyby pleśniowe są częścią naszego środowiska naturalnego. Występują zarówno w przyrodzie, jak i w pomieszczeniach. Nie da się zapobiec naturalnemu obciążeniu pomieszczeń mieszkalnych zarodnikami, ponieważ zarodniki grzybów przedostają się do środka przez zwykłą wentylację okienną. Samo oddychanie „na świeżym powietrzu” wiąże się z potencjalnym kontaktem z patogenami, takimi jak zarodniki grzybów pleśniowych.

Jeśli jednak dołożymy do tego obciążenie pomieszczeń związane ze wzrostem grzybów pleśniowych oraz dodatkowe tworzenie się zarodników, mogą wystąpić różne powikłania zdrowotne. Konieczne jest zatem błyskawiczne zatrzymanie rozwoju grzybów pleśniowych w pomieszczeniach mieszkalnych i zadbanie o to, aby nie doszło do niej ponownie.

Skąd bierze się pleśń?

Przyczyny powstawania pleśni w pomieszczeniach mieszkalnych mogą być różne, ale głównym powodem jest zawsze zbyt duża wilgotność powietrza. Powstawanie pleśni może być związane z konstrukcją budynku, np. w przypadku wody deszczowej przedostającej się przez nieszczelny dach, pęknięć w murze, nieodpowiedniego tynku elewacyjnego, wadliwych rynien czy rur spustowych. Wzrostowi grzybów sprzyja ponadto wysoka wilgotność w nowych budynkach czy skraplanie się skondensowanej wody spowodowane mostkami termicznymi.

Pęknięcia rur i uszkodzenia wodociągów mogą przyczynić się do wysokiej wilgotności podłoża. Do przyczyn zalicza się nie tylko niewystarczająca izolacja termiczna, np. z powodu uszkodzeń budynku i rur. Duże znaczenie ma też zachowanie osób korzystających z pomieszczenia.

Zapobieganie: Odpowiednia wentylacja i ogrzewanie

Krytyczne miejsca podatne na rozwój grzybów pleśniowych

Zaliczyć można do nich kąty, powierzchnie ścian za szafami lub zasłonami oraz nieizolowane ściany zewnętrzne. Ponadto naroża pomieszczeń tworzone przez ściany zewnętrzne, łączenia ścian zewnętrznych z sufitami pokojowymi oraz nadproża okienne, które tworzą tzw. mostki termiczne.

Dlaczego odpowiednia wentylacja jest taka ważna

Nieszczelne fugi okienne zapewniały w przeszłości „trwałe wietrzenie”. Obecnie wykorzystuje się szczelne okna, które zapobiegają uciekaniu kosztownego ciepła, a tym samym wilgoci. Modernizacji poddane zostały również szyby okienne: w przeszłości mieliśmy do czynienia z pojedynczym szkłem, które było zimne i skraplała się na nim woda, która następnie odprowadzana była rynienką i niewielką rurką na zewnątrz. W przypadku mrozów woda kondensacyjna zamieniała się w „lodowe wzory”, które również zmniejszały poziom wilgoci w powietrzu. Stosowane dziś okna z podwójnymi lub nawet potrójnymi szybami nie pełnią już funkcji „odprowadzania kondensacyjnego”. Dlatego też obecnie ważne jest, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia, ponieważ tylko w ten sposób można odprowadzić wilgoć.

Odpowiednie wietrzenie

Krótkie wietrzenie uderzeniowe kilka razy dziennie. W tym celu należy otworzyć okna i drzwi na czas od 2 do 15 minut w zależności od temperatury, najlepiej tak, aby powstał przeciąg. Niepisana reguła: w przypadku mrozów wietrzyć przez 2-3 minuty, w temperaturze 0-5°C przez ok. 5 minut, w temperaturze 5-10°C przez 5-10 minut, a przy 10-15°C przez ok. 15 minut. Aby zapewnić higienę pomieszczenia, konieczna jest 1/2–1-krotna wymiana powietrza. Uchylanie okien na dłuższy czas nie przynosi żadnych efektów, ponieważ wydobywa się przez nie ciepłe powietrze, które następnie osiada na ścianie zewnętrznej. W przypadku łazienek i kuchni należy po prysznicu lub gotowaniu na krótki czas szeroko otworzyć okna, aby usunąć wilgoć. W kuchni można ewentualnie uruchomić wyciąg. Przy okazji warto wiedzieć, że odpowiednie wietrzenie pozwala również oszczędzić energię. Zapobiega ono zawilgoceniu ścian zewnętrznych od wewnątrz, którego należy koniecznie unikać, ponieważ prowadzi ono do trzykrotnie szybszego uciekania energii grzewczej na zewnątrz.

Odpowiednie ogrzewanie

Aby zapobiec rozwojowi grzybów i pozbawić powstałych już grzybów pleśniowych warunków do życia, zagrożone obszary należy wysuszyć tak szybko, jak to możliwe, a następnie naprawić wszelkie usterki przyczyniające się do zwiększenia wilgotności. 

Aktywne zapobieganie pleśni

System Brillux KlimAir

System KlimAir zapobiega tworzeniu się grzybów pleśniowych, ponieważ łączy w sobie dwie funkcje: bardzo wysoki poziom absorpcji oraz wysoką alkaliczność. 

Zdolność absorpcji oznacza, że system jest w stanie wchłonąć wilgoć z powietrza w pomieszczeniu w postaci skroplin i uwolnić ją z powrotem do powietrza w suchych warunkach klimatycznych. W związku z tym ekstremalne wahania wilgotności powietrza są częściowo kompensowane lub buforowane. Cecha ta w połączeniu z wysoką alkalicznością całego systemu zapobiega wzrostowi pożywki dla grzybów pleśniowych.

Cienkie panele mineralne KlimAir wykonane z dmuchanego granulatu szklanego doskonale przepuszczają powietrze i są wyjątkowo odporne na nacisk. Odpowiednio dobrany system KlimAir można szybko i sprawnie zamontować

Etap 1: sprawdzić czy powierzchnia ścian jest równa.

Etap 2: poprowadzić dookoła taśmę odsprzęgającą KlimAir Entkopplungsstreifen 1867. Jest to konieczne, ponieważ panele KlimAir są podatne na nawet niewielkie zmiany wilgotności, w wyniku których ulegają wydłużeniu. Dzięki taśmie odsprzęgającej można skutecznie zapobiec „trzaskaniu”.

Etap 3: Zastosować KlimAir Klebespachtel 1868 o bardzo dobrej sile klejenia, nakładając ją za pomocą kielni zębatej.  

Etap 4: za pomocą kielni zębatej 8 x 8 x 8 należy nałożyć klejącą masę szpachlową KlimAir Klebespachtel 1868 poziomo do powierzchni ściany.

Etap 5: nałożyć cienką warstwę klejącej masy szpachlowej na tył panelu KlimAir Panel 1866. Opcjonalnie, w zależności od chropowatości podłoża, klejącą masę szpachlową można nałożyć również na tył płyty za pomocą kielni zębatej 8 x 8 x 8. Położyć panele KlimAir Panel 1866 na podłożu z kleju. Panele muszą być całkowicie zwilżone klejem. Tworzeniu się pustych miejsc można zapobiec poprzez mocne dociskanie lub uderzanie (np. pacą do zacierania).

Etap 6: panele należy układać na styk. Krawędzie panelu należy pokryć cienką warstwą klejącej masy szpachlowej, a następnie położyć kolejny panel.

Etap 7: styki płyty można zaszpachlować natychmiast po przyklejeniu. Nadmiar materiału można łatwo usunąć po wyschnięciu następnego dnia, odłupując go lub szlifując.

Etap 8: podczas klejenia należy unikać fug krzyżowych. 

Etap 9: Między sąsiadującymi ścianami i sufitami zalecamy zastosowanie klinu KlimAir. Materiał bazowy jest identyczny jak panele. 

Etap 10: pozostawić do wyschnięcia przez całą noc, a następnie pokryć całą powierzchnię klejącą masą szpachlową KlimAir.

Etap 11: następnego dnia po oszlifowaniu można przejść do ostatecznej obróbki powierzchni w systemie malarskim. Można zastosować przykładowo powłokę silikatową lub drobny silikatowy tynk klimatyczny Silikat-Klimafeinputz ELF 1808.

KlimAir w praktyce

KlimAir w praktyce

Długotrwała ochrona przed pleśnią: firma malarska KRONE z powodzeniem wyposażyła wszystkie łazienki jednego z wiedeńskich akademików w system KlimAir…

..więcej

 

Produkty silikatowe

Naturalna ochrona przed pleśnią

Wysoka alkaliczność produktów silikatowych również w naturalny sposób zapobiega rozwojowi glonów i grzybów pleśniowych. Ponieważ chłoną one wodę, podłoże pozostaje w dużej mierze suche, a grzybom pleśniowym brakuje potrzebnej do rozwoju wilgoci. Ze względu na ich zalety środowiskowe, produkty silikatowe są również interesującym rozwiązaniem w nowoczesnych budynkach i stanowią idealne uzupełnienie systemu KlimAir.

A to wszystko z zachowaniem pełnej swobody projektowania, ponieważ wszystkie silikatowe produkty firmy Brillux podlegają indywidualnej koloryzacji w systemie barwienia Brillux lub za pomocą niezawierających konserwantów farb Vollton- und Abtönfarbe Vitamix 9018. Produkty silikatowe są niskoemisyjne i wolne od rozpuszczalników oraz plastyfikatorów.

 

 

Specjalne farby dyspersyjne

Bogata w substancje czynne powłoka do ścian wewnątrz

Powstawaniu grzybów pleśniowych zapobiegają przeznaczone do wnętrz materiały zawierające fungicydy, antygrzybiczne i antybakteryjne powłoki wysokiej jakości na sufitach i ścianach w miejscach narażonych na rozwój grzybów i pleśni. Firma Brillux zaleca wykorzystanie preparatu Schimmelschutz 930 posiadającego dopuszczenie do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych. W celu zapewnienia długotrwałej ochrony ważne jest jednak, aby znaleźć przyczynę powstawania grzybów pleśniowych i usunąć ją.

 

 

 

Seminaria i kursy

Akademia Brillux oferuje szkolenia z zakresu zapobiegania i usuwania pleśni. Podczas szkoleń przekazywana jest fachowa wiedza na ten ważny temat a w razie potrzeby, w ramach konsultacji zamykane są luki w zakresie usług.

Seminaria dla rzemieślników: Fachowa wiedza w zakresie usuwania grzybów pleśniowych, w tym egzamin i certyfikat kompetencji TÜV Rheinland Akademie.

Szkolenie kompaktowe: Rozpoznawanie, usuwanie i długotrwałe zapobieganie powstawaniu pleśni

Systemy ociepleń ETICS

Odpowiednia izolacja: z wykorzystaniem systemów ociepleń ETICS firmy Brillux.

..więcej

Farby do wnętrz

Dyspersje do wnętrz firmy Brillux sprawdzają się w każdej sytuacji. Również w zakresie różnorodności kolorów.

..więcej