Zróżnicowane elewacje zapraszają do wejścia.
Lokalizacja Düpheid 33-39 i 17-23, 22149 Hamburg
Inwestor Baugenossenschaft der Buchdrucker eG, Hamburg
Architekci i projektanci Augustin+Sawallich Planungsgesellschaft mbH, Hamburg
projekt kolorystyczny Studio Kolorów Brillux w Hamburgu
Wykonanie STRABAG AG Dyrekcja Hamburg/Szlezwik-Holsztyn, Oddział Inżynierii Budownictwa Nadziemnego i Renowacji, Hamburg
Przy ulicy Düpheid stoją budynki spółdzielni mieszkaniowej podzielone na łącznie trzy kompleksy po trzy- do czteropiętrowych domów w kształcie litery L. W centrum przypominającym ryneczek znajduje się gabinet lekarski, apteka, piekarnia, pralnia, plac zabaw oraz biuro dozorcy. Ponadto kompleks dysponuje dużymi terenami zielonymi ze starym drzewostanem.
Od początku jasne było, że elewacje po ociepleniu systemem ETICS mają ponownie zostać pokryte klinkierem, ale w bardziej żywym i zróżnicowanym wydaniu. Dawne bryły były utrzymane w skromnym stylu, teraz miały zostać zaakcentowane kolorami.
Inwestorzy zdecydowali się wykorzystać na ulicy Düpheid całościową koncepcję ze Studia Kolorów Brillux w Hamburgu, która przewidywała aranżację opartą na trzech kolorach podstawowych. Kolory tynków zostały dostosowane do odcieni poszczególnych grup klinkieru. Dzięki temu środkowa część kompleksu oraz wieżowiec zostały opatrzone czerwonymi płytkami oraz tynkami w ciepłych śródziemnomorskich odcieniach czerwono-brązowych, szarych i beżowych.
Wyrazistość koncepcji wynika z kontrastów między naturalnymi kolorami i połyskliwym czarno-niebieskim odcieniem okładziny ceramicznej a tynkami w intensywnych odcieniach błękitu, czerwieni i fioletu.
Kolorowe powierzchnie zostały przeplecione białymi wstawkami i klinkierem z zachowaniem odpowiednich proporcji. Okładziny ceramiczne były układane ręcznie, aby zapewnić odpowiednią mieszankę kolorów. Powstały w ten sposób układ składa się z trzech rodzajów płytek.
Do tego dochodzi miedź rur spadowych i balustrad balkonowych. Ograniczony, pełen kontrastów wybór materiałów dodatkowo podkreśla wrażenie kolorystyczne. Energetyczna modernizacja budynku zaowocowała przykładnym kolorowym wizerunkiem budynku.
W czteropiętrowej budowli betonowej, na dawnych powierzchniach sklepowych, wybudowano trzy mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Zakres przeprowadzonych prac obrazuje, w jaki sposób osiedle, które zostało wybudowane w okresie deficytu mieszkaniowego i było przeznaczone głównie dla młodych rodzin, może podążać z duchem czasu.