Nowe koncepcje aranżacji.
Lokalizacja Alzbachstrasse 27, 5734 Reinach
Inwestor VAREM AG, Bazylea
Architekci i projektanci Haberstroh Architekten GmbH, Bazylea
Wykonanie FG Fasogips AG, Rupperswil
Kompleks mieszkalny Gautschi-Park w Reinach został opracowany przez biuro Haberstroh Architekten w Bazylei i składa się z pięciu domów wielorodzinnych oraz historycznego budynku Gautschi stanowiącego centralny punkt życia społecznego. W kilku etapach projektowych powstała abstrakcyjna, prawie analogowa aranżacja kolorystyczna, gwarantująca mieszkańcom wiele przestrzeni.
Kompleks mieszkalny Gautschi-Park łączy wysoki komfort użytkowania nowoczesnych wnętrz z potrzebą stworzenia otoczenia przyjaznego rodzinom. Lokalizacja po środku atrakcyjnego pojezierza w miejscowości Reinach na południu kantonu Aargau gwarantuje atrakcyjną ofertę spędzania czasu wolnego w wyjątkowej okolicy. Na działce o powierzchni 7087 m² powstało pięć nowych międzypokoleniowych domów wielorodzinnych, oferujących mieszkania zarówno dla młodych rodzin, singli, jak i seniorów. Nazwę „Gautschi-Park” kompleks mieszkalny zawdzięcza dawnemu zakładowi tkackiemu należącemu do rodziny Gautschi. Ta zabytkowa budowla została wybudowana w 1808 r., a teraz służy jako centrum kompleksu z przedszkolem, restauracjami oraz mniejszymi pracowniami artystycznymi i pomieszczeniami komercyjnymi.
Życzenie pokrycia strukturalnych elementów budowlanych ciemnymi kolorami pojawiło się stosunkowo wcześnie. Dlatego też architektom z biura Haberstroh bardzo spodobało się opracowane przez firmę Brillux rozwiązanie techniczne w postaci receptur kolorystycznych z formułą TSR umożliwiających zastosowanie ciemnych kolorów na izolacjach ścian zewnętrznych. W przypadku pokrycia systemów ociepleń ETICS ciemnymi kolorami system SolReflex z formułą TSR zapewnia o 22 kelwiny niższe temperatury powierzchni, a tym samym zapobiega powstawaniu rys w tynkach i deformacji płyt izolacyjnych.
Początkowe obawy architektów związane z tradycyjną konstrukcją elewacji w połączeniu ze stosunkowo gęstym rozmieszczeniem budynków i ewentualnie wynikającym z tego wrażeniem przygniecenia, przekształciły się w przeświadczenie, że stonowana aranżacja zapewni większą widoczność dla roślinności, a tym samym więcej przestrzeni dla mieszkańców. W ramach aranżacji elewacji do podkreślenia różnic między wypełnieniem a strukturą architekci z biura Haberstroh wykorzystali system ociepleń ETICS. Na „elementach strukturalnych” zastosowano tynk gładki o dużej grubości ziarna, podczas gdy „wypełnienia” otrzymały pionowe wykończenie techniką makaronu w kolorze białym.