Sanatorium na skałach – od kulistych głazów po rozsypany grys granitowy.
Lokalizacja Markgrafenstraße 28, 95680 Bad Alexandersbad
Inwestor Gmina Bad Alexandersbad
Architekci i projektanci Brückner & Brückner Architekten GmbH, Tirschenreuth w Würzburg
Wykonanie Josef + Winfried Friedmann Kirchenrestaurierung GmbH, Scheßlitz
Bad Alexandersbad w Smreczanach to najmniejsze miasto uzdrowiskowe w Bawarii. To miejscowość zlokalizowana wokół źródeł mineralnych, od której raczej nie oczekuje się nic spektakularnego. Nic bardziej mylnego: architektom Brückner & Brückner posiadającym swoje biura w Würzburgu i położonym niedaleko Tirschenreuth, udało się stworzyć uzdrowisko Alexbad, nowoczesny budynek, pięknie wyróżniający się na tle tradycyjnej architektury sanatoryjnej. Koncepcja wystroju wnętrz szklanej budowli połączonej z istniejącym zabytkowym domem zdrojowym świadomie rezygnuje z medyczno-funkcjonalnej atmosfery. Zamiast tego kuracjusze Alexbad cieszą się ciszą i spokojem w samym środku sześciennych, asymetrycznie ułożonych kształtów, nawiązujących do charakterystycznej topografii krajobrazu otaczającego kompleks. Granice między strefami wewnątrz i na zewnątrz ulegają zatarciu – powstaje jednolita całość.
Budynek jest oczywiście wyposażony zgodnie z najnowocześniejszymi standardami, ale dzięki architektonicznemu nawiązaniu do lasów, skał i bagien, przemawia przede wszystkim do sfery uczuć: "Oprócz kwestii czysto technicznych głównym celem naszych projektów jest wzbudzanie emocji", wyjaśnia Stephanie Sauer, kierownik projektu dla Brückner & Brückner. "Prawdziwą wartość dodaną budynek uzyskuje dopiero w momencie, gdy w grę wchodzą uczucia."
W ten sposób w Bad Alexandersbad powstał motyw przewodni okrągłych głazów, typowej dla okolicy formacji skalnej, przypominającej stosy poduszek. "W przełożeniu na architekturę zastosowaliśmy przede wszystkim takie środki jak okna, wcięcia, różne perspektywy, materiały, kształty i powierzchnie", podsumowuje. Wykończenia wnętrz zostały zdominowane przez ściany o szorstkich powierzchniach i metaliczne struktury. "W ten sposób udało się nam połączyć wnętrza ze strefami zewnętrznymi", dodaje Stephanie Sauer. "Bardzo istotne było dla nas przy tym, aby zachować autentyczność materiału". Na pytanie o ulubione wnętrze w Alexbad, architekt podaje oazę spokoju z misą ogniową umieszczoną po środku.