Nowa siedziba sztuk pięknych.
Lokalizacja Barkeystraße, 33330 Gütersloh
Inwestor Miasto Gütersloh
Architekci i projektanci PFP Architekten BDA, Hamburg
Wykonanie Hensdiek GmbH, Gütersloh
Kto uważa, że ograniczony budżet zawsze musi oznaczać marne rezultaty, ten myli się głęboko. Tak przynajmniej było w przypadku budowy nowego teatru w Gütersloh. Architekt prof. Jörg Friedrich opracował pionowy teatr o minimalnej powierzchni zabudowania, w którym poszczególne pomieszczenia zostały rozmieszczone na piętrach.
Biały sześcian budynku wyróżnia się na tle sąsiadujących zabudowań – położonej obok hali miejskiej z lat 70. oraz historycznej wieży ciśnień. Kompaktowy sześcian został złamany przez dwie wystające bryły, mieszczące sceny tylną i studyjną. Trzy ściany elewacyjne budynku sprawiają wrażenie zamkniętych i uzyskują swoją strukturę jedynie dzięki kilku wąskim szczelinom okien. Natomiast fasada od strony południowej jest całkowicie przeszklona i umożliwia rzut okiem na spektakularny hol wejściowy. Za dnia do wnętrza budynku przedostaje się dużo światła, co umożliwia podziwianie imponujących przestrzeni i wyrazistych pionowych warstw.
Wzrok przyciąga biała, podświetlona od wewnątrz lada garderoby rozciągająca się praktycznie wzdłuż całego wejścia. Rzeźba schodów w kształcie klina z matowymi, czarnymi bokami przełamującymi wszechobecną biel, prowadzi na piętro i gwarantuje dostęp do parkietu dużej sali teatralnej. Z tego miejsca wznoszą się białe schody kręcone, które, oprócz sali teatralnej umieszczonej w występie budynku, stanowią najbardziej wyrazisty element w całym holu. Sala teatralna jest sercem budynku i wita gości zaskakującą czernią. Wyrazisty akcent na jej tle tworzą fotele obite tkaniną w kolorze czerwonego wina.
Na trzecim piętrze można znaleźć scenę studyjną, która również została utrzymana w czarnym kolorze i jest wykorzystywana na próby lub jako scena eksperymentalna. Dysponuje ona oddzielnymi schodami i można z niej korzystać niezależnie od wydarzeń mających miejsce w dużej sali. Czwarte piętro mieści pomieszczenia techniczne oraz garderoby artystów. Te strefy poboczne zawierają liczne kontrasty kolorystyczne i materiałowe w postaci szarych ścian z betonu licowego, zielonych podłóg oraz pomarańczowych drzwi w miejscu wszechobecnej bieli stref publicznych na pozostałych piętrach.
Na samej górze, na piątym piętrze, kręcone schody prowadzą do podniebnego lobby. Na odwiedzających czeka bar ze strefą wypoczynkową i tarasem dachowym. Wykusze gwarantują zaskakujące perspektywy, zapewniają dopływ światła, a dzięki odpowiedniemu oświetleniu gwarantują nocne akcenty. Z góry goście mogą również podziwiać widoki na dachy miasta.