Przewiń w górę

Ratusz, Lochem

Architektura jako symbol przejrzystej demokracji. 

Dane

Lokalizacja Hanzeweg 8, 7241 Lochem, Holandia

Inwestor Gmina Lochem

Architekci i projektanci RAU Amsterdam und Studio Groen+Schild B.V. Deventer

Wykonanie Rosendaal Schilderwerken B.V. Beek

  • Nowy ratusz stoi przy brzegu rzeki Berkel.

    Nowy ratusz stoi przy brzegu rzeki Berkel.

  • Sala Rady rozpościera się nad frontem budynku.

    Sala Rady rozpościera się nad frontem budynku.

  • We wszystkich miejscach spotkań zastosowano wyraziste akcenty kolorystyczne.

    We wszystkich miejscach spotkań zastosowano wyraziste akcenty kolorystyczne.

  • Przeszklenia i kolorystyka zachęcają do komunikacji.

    Przeszklenia i kolorystyka zachęcają do komunikacji.

  • Otwartość ratusza sygnalizuje przejrzystość lokalnej demokracji.

    Otwartość ratusza sygnalizuje przejrzystość lokalnej demokracji.

  • Okrągłe kształty i zamaszyste linie w połączeniu z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno oraz dużo szkła stanowią podstawę tej aranżacji wnętrz.

    Okrągłe kształty i zamaszyste linie w połączeniu z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno oraz dużo szkła stanowią podstawę tej aranżacji wnętrz.

  • Koncepcja wnętrz łączy w sobie różne wymogi i potrzeby.

    Koncepcja wnętrz łączy w sobie różne wymogi i potrzeby.

Jakie wymogi funkcjonalne musi spełniać ratusz? Jak powinien wyglądać budynek, w którym dobrze będą się czuć zarówno obywatele, jak i pracownicy administracyjni oraz członkowie rady gminnej? Gmina Lochem znalazła odpowiedzi na te pytania w ciągu niecałych czterech lat – od rozpoczęcia przetargu do zakończenia budowy nowego ratusza.

Nowy budynek składa się z trzech części, dwóch skrzydeł i środka budynku. Wejście z przestronnym holem i strefą publiczną znajduje się między dwoma skrzydłami i stanowi centrum budynku.

Do dużej hali wejściowej sięga Sala Rady z ekstrawagancką aranżacją, która oprócz swojego prominentnego położenia w samym sercu budynku zaskakuje również wyjątkowym wyposażeniem. Okrągłe kształty i zamaszyste linie w połączeniu z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno oraz dużo szkła: otwartość Sali Rady stanowi odzwierciedlenie przejrzystości miejscowej demokracji i symbolizuje jej "serce".

Otwartość i przejrzystość oraz światło oraz widoczność niebyły jedynymi założeniami aranżacji. Kolejnym centralnym aspektem aranżacji budynku było położenie w mieście z historycznym centrum z rzeką Berkel po jednej stronie i szerokim pejzażem krajobrazu po drugiej. W ramach projektu udało się zintegrować nowy budynek w otaczające zabudowania i utworzyć połączenie między miastem a rzeką.

Projekt w Lochem jest pierwszym neutralnym pod względem CO2, bezemisyjnym ratuszem w Holandii – prawie cała wykorzystywana energia jest produkowana we własnym zakresie. Odpowiada za to między innymi dach energetyczny generujący podwójne zyski: ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd, ogniwa słoneczne na tarasie dachowym dostarczają energię grzewczą. W połączeniu obu tych systemów we wszystkich ogniwach fotowoltaicznych można utrzymać optymalną temperaturę. Koncepcja ta pozwala nie tylko poprawić wydajność instalacji fotowoltaicznej, ale wydłuża również jej żywotność, zapobiegając przegrzaniu.

We współpracy z gminą architektom z biura Studio Groen+Schild z Deventer udało się opracować koncepcję wnętrz gwarantującą maksymalną elastyczność, a jednocześnie wspierającą współpracę i komunikację. Zamiast zagwarantować każdemu z pracowników stałe miejsce pracy, utworzono różne strefy. W ramach poszczególnych stref pracownicy mogą wybrać miejsce, które najlepiej pasuje do wykonywanych aktualnie czynności: współpraca, koncentracja, administracja. Tak samo jak w przypadku architektury zewnętrznej, centralnym elementem aranżacji wnętrz jest przejrzystość: otwartość panująca w budynku została podkreślona przezroczystymi ścianami. Lekkie materiały i naturalne drewno zapewniają przy tym ponadczasowość wystroju.

Zastosowane produkty