Przewiń w górę

Casa Verde, Emmendingen, Niemcy

Wydajna izolacja cieplna z wykorzystaniem systemu Qju

Dane

Lokalizacja Emmendingen, Badenia-Wirtembergia, Niemcy

Inwestor Marlene Fiedler i Eduardo Cociffi

Architekci i projektanci Eduardo Cociffi – Architekt, Emmendingen, Niemcy

Wykonanie Veeser Putz Stuck Trockenbau GmbH, Fryburg, Niemcy

  • Casa Verde przyciąga wzrok na ulicach Emmendingen. Architekt Cociffi zaplanował obiekt w taki sposób, aby dobrze wpasował się w ogólny obraz dzielnicy mieszkalnej.
Zdjęcie: © Nacho Campos, Kenzingen, Niemcy

    Casa Verde przyciąga wzrok na ulicach Emmendingen. Architekt Cociffi zaplanował obiekt w taki sposób, aby dobrze wpasował się w ogólny obraz dzielnicy mieszkalnej.

    Zdjęcie: © Nacho Campos, Kenzingen, Niemcy

  • Dzisiaj balustrada balkonu ma jednolity kolor niebieski benzynowy. Podczas fazy budowy architekt Cociffi wykorzystał powierzchnię do testowania i porównania własnoręcznie opracowanych kolorów farby elewacyjnej Extrasil 1911 na obiekcie.
Zdjęcie: © Nacho Campos, Kenzingen, Niemcy

    Dzisiaj balustrada balkonu ma jednolity kolor niebieski benzynowy. Podczas fazy budowy architekt Cociffi wykorzystał powierzchnię do testowania i porównania własnoręcznie opracowanych kolorów farby elewacyjnej Extrasil 1911 na obiekcie.

    Zdjęcie: © Nacho Campos, Kenzingen, Niemcy

  • System izolacji cieplnej Qju: szybki i wydajny montaż okazał się dużą zaletą dla tynkarzy firmy Veeser Putz Stuck Trockenbau GmbH.
Zdjęcie: © Nacho Campos, Kenzingen, Niemcy

    System izolacji cieplnej Qju: szybki i wydajny montaż okazał się dużą zaletą dla tynkarzy firmy Veeser Putz Stuck Trockenbau GmbH.

    Zdjęcie: © Nacho Campos, Kenzingen, Niemcy

  • Firma Veeser nadała jeszcze wilgotnemu mineralnemu tynkowi Mineral-Leichtputz R K5 3626 poziomą strukturę makaronu. W połączeniu z intensywnym kolorem podkreśla to wyjątkowy charakter obiektu.
Zdjęcie: © Nacho Campos, Kenzingen, Niemcy

    Firma Veeser nadała jeszcze wilgotnemu mineralnemu tynkowi Mineral-Leichtputz R K5 3626 poziomą strukturę makaronu. W połączeniu z intensywnym kolorem podkreśla to wyjątkowy charakter obiektu.

    Zdjęcie: © Nacho Campos, Kenzingen, Niemcy

  • Homogeniczne powierzchnie również przy oświetleniu z boku: sufity wewnętrzne pokryte Superlux ELF 3000 prezentują się nieskazitelnie.
Zdjęcie: © Nacho Campos, Kenzingen, Niemcy

    Homogeniczne powierzchnie również przy oświetleniu z boku: sufity wewnętrzne pokryte Superlux ELF 3000 prezentują się nieskazitelnie.

    Zdjęcie: © Nacho Campos, Kenzingen, Niemcy

  • Matowe powierzchnie w intensywnych kolorach: z Vetrolux ELF 3100 jest to możliwe. Dyspersja do wnętrz zmniejsza efekt pisania i jest łatwa do czyszczenia.
Zdjęcie: © Nacho Campos, Kenzingen, Niemcy

    Matowe powierzchnie w intensywnych kolorach: z Vetrolux ELF 3100 jest to możliwe. Dyspersja do wnętrz zmniejsza efekt pisania i jest łatwa do czyszczenia.

    Zdjęcie: © Nacho Campos, Kenzingen, Niemcy

Niebieski benzynowy i struktura makaronu: już elewacja Casa Verde przyciąga wzrok. Dzięki aranżacji kolorystycznej architekt Eduardo Cociffi stworzył udane połączenie wykończeń wewnętrznych i zewnętrznych. Jest on inwestorem, a jednocześnie mieszkańcem połowy domu dwurodzinnego, który zaplanował zgodnie z własnymi wyobrażeniami. W przypadku izolacji elewacyjnej firma Cociffi wspólnie z firmą Veeser Putz Stuck Trockenbau GmbH zdecydowała się na system ociepleń ETICS Qju firmy Brillux.

„Montaż systemu jest bardzo szybki i nieskomplikowany”, wyjaśnia dyrektor Michael Veeser. Zespół przymocował płyty izolacyjne Qju Dämmplatten 3810 do ściany zewnętrznej za pomocą pianki klejącej Qju Klebeschaum 3700. Następnie przytwierdzono je kątownikami i gwoździami mocującymi Qju.

Niezwykły kształt budynku wymagał częściowego przycięcia płyt izolacyjnych z polistyrolowej pianki sztywnej o grubości 18 centymetrów również pod kątem nieprostokątnym, aby dostosować je do warunków budowlanych.

W przypadku Casa Verde system ociepleń ETICS przekonał ponadto gotowością do użycia – na przykład pianki klejącej Qju nie trzeba mieszać maszynowo. Pozwoliło to znacznie obniżyć poziom hałasu wewnątrz budynków mieszkalnych, jednocześnie oszczędzając siły pracowników. Po wykonaniu zbrojeń powierzchni nałożono mineralny tynk Mineral-Leichtputz R K5 3626. W stanie jeszcze wilgotnym powierzchni nadano przewidzianą poziomą strukturę makaronu.

Tynkarze nałożyli na tynk dwie warstwy Silikat-Fassadenfarbe Extrasil 1911 w opracowanym przez Cociffi niebieskim kolorze. Dzięki wyposażeniu Protect warstwa nawierzchniowa zapewnia trwałą ochronę przed glonami i rozwojem grzybów. Obiekt Casa Verde ma jeszcze inne szczegóły planistyczne: konstrukcja budynku została wykonana bez nawisów dachowych i poddasza, z wsuniętymi oknami i betonowymi parapetami oraz odprowadzaniem wody z dachu zintegrowanym z systemem ociepleń ETICS. Wspólnie z firmami Brillux i Veeser firma Cociffi opracowała rozwiązania pozwalające na realizację tych charakterystycznych rozwiązań konstrukcyjnych.

Aranżacja kolorystyczna tworzy połączenie wykończeń wewnętrznych i zewnętrznych: w pomieszczeniach mieszkalnych na zaszpachlowanych, zeszlifowanych i przygotowanych preparatem głęboko gruntującym Lacryl Tiefgrund ELF 595 powierzchniach ściennych zastosowano Vetrolux ELF 3100 w kolorze niebieskim Brillux Scala 75.06.18. Ta dyspersja do wnętrz doskonale sprawdza się w matowych i jednocześnie intensywnie barwionych aranżacjach – jak w Casa Verde. Wypełniacze funkcjonalne zmniejszają „efekt pisania” Superlux ELF 3000 w kolorze białym nadaje sufitom jednolity wygląd powierzchni nawet przy oświetleniu z boku.

Wykorzystane produkty